Przegrzanie komputera może mieć różne konsekwencje – od głośnej pracy, przez obniżenie wydajności, aż do awarii. Warto wiedzieć więc, jak tych konsekwencji uniknąć, tym bardziej że producenci sprzętu elektronicznego oferują kilka – mniej lub bardziej tradycyjnych – rozwiązań.

Chłodzenie pasywne i aktywne

Chłodzenie dzisiejszych komputerów – czy szerzej: urządzeń elektronicznych – dzieli się zazwyczaj na dwa rodzaje:

  • chłodzenie pasywne;
  • chłodzenie aktywne.

W pasywnym chłodzeniu komputera ciepło odprowadzają stopy metali w radiatorach. Radiatory są elementami stałymi, nieposiadającymi żadnych dodatkowych mechanizmów (ciepło odprowadzane jest w procesie konwekcji), stąd najważniejszą ich zaletą jest cichość pracy oraz bezawaryjność i wolne zużywanie. Z drugiej strony chłodzenie komputera samym systemem pasywnym bywa niewydajne, zwłaszcza przy mocnym obciążeniu maszyny.

Chłodzenie aktywne opiera się z kolei na wentylatorach, wprawdzie skutecznych w odprowadzaniu ciepła, ale generujących (mniejszy lub większy) hałas, i to nawet przy łożyskach wysokiej klasy, ponieważ liczba obrotów wiatraka komputerowego może przekraczać tysiąc na minutę.

WAŻNE: chłodzenie pasywne i aktywne może być używane komplementarnie, tzn. można używać jednocześnie obydwóch, łącząc w ten sposób cichość pierwszego i wydajność drugiego.

Chłodzenie wodne

Nowocześniejszym rozwiązaniem, niegdyś raczej ekstrawaganckim, ale dziś stosowanym w komputerach średniej i wyższej klasy, jest chłodzenie wodne. W tym przypadku ciepło odprowadza woda przepływająca przez bloki chłodzące, zazwyczaj w kształcie rurek. Chłodzenie wodne:

  • jest efektywne;
  • zapewnia cichą pracę komputera;
  • sporo kosztuje;
  • wymaga skomplikowanego montażu.

Chłodzenie komputera – tradycyjne i nowoczesne

W związku z powyższym jest ono adresowane raczej do graczy, znacznie obciążających swój sprzęt komputerowy.

Do chłodzenia w krótkim przetaktowaniu można zastosować też specjalny pojemnik z zamrożonym dwutlenkiem węgla, jednak w przypadku zwykłej, domowej pracy komputera nie jest to rozwiązanie polecane.

Zanim zdecydujemy więc, czy zainwestować w tradycyjne, czy bardziej nowoczesne systemy chłodzenia, zastanówmy się nad naszym stosunkiem do hałasu komputera, a także nad tym, w jaki sposób go obciążamy.

Similar Posts

Dodaj komentarz