Obecnie każdy może zaistnieć w internecie dzięki taniemu, a nawet niekiedy bezpłatnemu dostępowi do domen internetowych oraz różnych hostingów. Jednak decydując się na konkretne rozwiązanie warto wiedzieć czym należy się kierować przy jego wyborze.

1. Darmowy czy płatny?
Dla osób, które dopiero co zaczynają atrakcyjną opcją może wydawać się darmowy hosting. Jednak niestety w większości przypadków będzie oferował bardzo wiele ograniczeń takich jak reklamy, wolne działanie czy też duże limity przesłanych danych. Dlatego też nawet dla osób początkujących i dopiero co zaczynających zabawę w sieci lepszym pomysłem na pewno będzie wydanie kilkudziesięciu złotych na podstawowy płatny serwer.

2. Płatność w drugim roku
Bardzo często pierwszy rok objęty jest dużą promocją np -90%, tak aby przyciągnąć klientów. Następnie przedłużenia są o wiele droższe.

3. Uptime i limity
Jest to jedna z najważniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze hostingu. Nawet jeśli hosting reklamuje się jako bez limitu to zawsze są jakieś. Uptime, który jest gwarantowany czyli tzw SLA powinien być co najmniej na poziomie 99.5% w przypadku tańszych hostingów, w przypadku droższych powinien być jeszcze wyższy. Warto także dopytać o dodatkowe ograniczenia poza transferem czy też ilością miejsca na dane. Wśród tych ograniczeń będzie liczba aktywnych procesów, liczba wysłanych maili dziennie i wiele innych.

4. Backup
Jedną z bardzo przydatnych funkcji dobrego hostingu jest regularnie wykonywany backup, który możliwy jest do samodzielnego przywrócenia. Jeśli przypadkowo coś się zepsuje to łatwo i prosto można samodzielnie to naprawić bez zawracania głowy adminom.

5. Obsługa klienta
Większość osób nie zwraca na to uwagi, jednak to w jaki sposób firma podchodzi do klienta jest równie ważne jak jakość serwerów. Czy jest w stanie pójść na ustępstwa? Czy też ściśle trzyma się swoich standardów. Dodatkowo warto sprawdzić w jakich godzinach pracują konsultanci oraz czy czasami pomoc telefoniczna nie jest dodatkowo płatna.

Innymi nie mniej istotnymi kwestiami, na które warto zwrócić uwagę są opinie o firmie w sieci, możliwość przetestowania hostingu przed zakupem, czy firma przestrzega standardów ISO oraz w jaki sposób można skontaktować się z firmą w razie awarii.

Czym się charakteryzuje dobry hosting?

Similar Posts

Dodaj komentarz